دوشنبه ٢٨ آبان ١٣٩٧ - 
1 2 3
 
منو اصلی
صفحه اصلي > بسته های آموزشی > راهنماي آموزشي منابع کتابخانه دیجیتال (HTML) > نرم افزار Mendeley 
 
 
 

 آموزش نرم افزار مدیریت منابع مندلی

مندلی در یک نگاه

مندلی محصول الزویر است که برای سازماندهی منابع اطلاعاتی و رفرنس دهی به منابع در مقالات، پایان نامه ها و طرح های تحقیقاتی به کار می رود. این نرم افزار در حال حاضر بیش از شش و نیم میلیون کاربر در سراسر جهان دارد.

کار با مندلی

وارد صفحه مندلی به آدرس www.mendeley.comشوید. برای ثبت نام نیاز به آدرس ایمیل دارید. ارائه ایمیل دانشگاهی برای ثبت نام الزامی نیست ولی ارائه ایمیل دانشگاهی به مندلی کمک می کند تا راحت تر روابط علمی شما را مدیریت کند. پس از تکمیل ثبت نام لازم است تا ایمیل خود را تایید کنید. این کار باعث می شود تا در صورت فراموشی پسورد بتوانید آن را بازیابی کنید. در صورتی که در یکی از محصولات الزویر مانند scopusیاscience direct حساب کاربری دارید، اطلاعات همان حساب را وارد کنید. نیازی به ثبت نام مجدد نیست.در یک حساب کاربری رایگان امکانات زیر در اختیار کاربر قرار می گیرد:

  • 2 گیگابایت فضای ذخیره سازی ابری به صورت شخصی
  • امکان ایجاد 5 گروه محدود (خصوصی) با حداکثر 25 عضو
  • 100 مگابایت فضای ذخیره سازی ابری به صورت تیمی

با خرید personal storage planمی توان این امکانات را افزایش داد. این بسته ها تحت عنوان premium packageاز طریق مراکز تحقیقاتی یا کمپانی ها قابل خرید می باشد.

ورود اطلاعات رفرنس ها به مندلی

  • روش دستی : از منوی فایل گزینه Add entry manuallyرا انتخاب و فرم اطلاعاتی را تکمیل کنید. با ذخیره فرم اطلاعاتی، رکورد به کتابخانه شما افزوده خواهد شد.
  • روش drag & drop: صفحه نرم افزار را کوچک کرده و فایل پی دی اف مقاله را از روی دسکتاپ با کلیک راست دراگ کرده و بر روی نرم افزار دراپ کنید. اطلاعات مربوط به متادیتای رفرنس به صورت اتوماتیک وارد کتابخانه مندلی شما می شود.
  • روش انتقالی: بانک اطلاعاتی مورد نظر خود را جستجو و خروجی مندلی رکوردهای مرتبط را ذخیره نمایید. سپس از طریق گزینه importفایل ذخیره شده را به کتابخانه خود فراخوانی نمایید.

Mendeley web catalog

مندلی کلیه رفرنس های وارد شده توسط کاربران را در فهرستی تحت عنوان menedely web catalogگردآوری می کند. الگوریتمی مفهومی رکوردها را تحلیل کرده و به مندلی این امکان را می دهد تا محاسبه کند که یک منبع واحد توسط چند کاربر وارد مندلی شده است. از طرفی جزئیات صحیح هر رکورد نیز شناسایی می شود.  به این ترتیب اگر رکوردی توسط سه محقق وارد مندلی شده باشد و یکی از آنها جزئیات نام مقاله را اشتباه وارد کرده باشد، مندلی با دسترسی به اطلاعات صحیح، اشتباه را تصحیح می کند.

کاربر این امکان را دارد که رکورد وارد شده خود را در کاتالوگ تحت وب مندلی غیر قابل مشاهده نماید. برای این کار از انتهای ستون سمت راست ،  قسمت other settingsگزینه unpublished workرا مارک دار کنید.

وارد کردن رفرنس‌ها از نرم افزار به متن مقاله

برای وارد کردن رفرنس ها به متن wordمقاله می بایست از citation pluginاستفاده کرد. برای این کار حتما باید نسخه دسکتاپ مندلی را نصب کنید. پس از نصب نسخه دسکتاپ از طریق منوی toolsگزینه instal mswordpluginرا انتخاب کرده و روند نصب را ادامه دهید.

پس از نصب citation pluginبا باز کردن مجدد نرم افزار ورد شاهد افزونه مندلی خواهید بود. محل این افزونه با توجه به نرم افزار واژه پرداز مورد استفاده متفاوت است. در نسخه ورد 2016 نوار ابزار مندلی در بخش add-insقابل مشاهده است. در نسخه های قدیمی تر نیز از طریق منوی referencesمی توان به ابزار مندلی دسترسی پیدا کرد.

Insertcitation: عملیات وارد کردن رفرنس ها به متن با این آیکون شروع می شود. پس از نگارش متن نشانگر موس را انتهای پاراگراف مورد نظر قرار می دهیم. با کلیک روی insert citationباکسی باز می شود  که به شما اجازه جستجوی مدرک در کتابخانه مندلی را می دهد.

با وارد کردن کلید واژه به صورت اتوماتیک به مندلی متصل شده و رکوردهای مرتبط در همان باکس قابل مشاهده خواهد بود. رکورد مورد نظر را انتخاب کرده و روی okکلیک می کنیم. به این ترتیب کلیه رفرنس ها وارد متن می شوند.

merge citation: اگر قصد دارید دو یا چند رفرنس را با هم استفاده کنید ابتدا تک تک آنها را وارد کرده و سپس همه را با هم انتخاب کنید. گزینه insert citation  تبدیل به merge citationمی شود. با کلیک روی این آیکون رفرنس ها در هم ادغام می شوند.

Insert bibliography: پس از این که رفرنس های درون متن را وارد کردید نوبت به فهرست منابع یا ارجاعات پایان متن می رسد. برای این کار از گزینه insert bibliographyاستفاده کنید. منابع بر اساس استایل رفرنس نویسی شما در جایی که نشانگر موس قرار دارد فهرست می شود.

Refresh: در صورت انجام هر گونه تغییر در جزئیات رفرنس ها مانند اصلاح سال نشر، نام نویسنده و ... که در مندلی صورت گرفته باشد با زدن این گزینه اصلاحات صورت گرفته در ارجاعات درون متنی و برون متنی نیز اعمال می شود.

Style: از طریق این منوی کرکره ای می توانید نوع استایل رفرنس نویسی خود را انتخاب کنید. اطلاعات داخل متن نیز با تغییر استایل تغییر خواهند کرد.

Export as: از این گزینه می توانید برای ذخیره متن مقاله خود به صورتی که قابل خواندن توسط نرم افزارهای واژه پرداز دیگر مانند libre officeباشد استفاده کنید. در صورتی که بخواهید متن را بدون فیلدهای مندلی ذخیره کنید می توانید از همین منو گزینه without mendeley fielsdرا انتخاب کنید.

 

 


 

 

پیوندهای مهم
 سامانه نوپا 

  سامانه منبع یاب

 سامانه علم سنجی

سامانه مجلات نامعتبر و جعلی 
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی جنب بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : diglib@sbmu.ac.ir

 

© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.